Városlista
2025. július 15, kedd - Henrik

Hírek

2013. Szeptember 19. 05:00, csütörtök | Életmód
Forrás: orientpress

Zenélve könnyebben megy a nyelvtanulás is

Zenélve könnyebben megy a nyelvtanulás is

Egyre kevesebb zenei általános iskola működik, a heti egy énekóra pedig kevés ahhoz, hogy a népzenei hagyományokat életben tartsuk. A zenélés sajnos egyre inkább már csak a muzsikus családokban természetes, pedig a zene, számtalan előnye mellett, a nyelvtanulás képességét is fejleszti - hangsúlyozta rádiónkban Lukácsházi Győző tubaművész, a Szegedi Szimfonikus Zenekar nyáron kinevezett igazgatója. Hozzátette: a zenével való barátkozást minél előbb érdemes elkezdeni, de a zeneiskolai tanulást, az általános iskola második osztálya előtt nem ajánlja.

'Az emberi hang a legegyszerűbb, bárki számára elérhető hangszer' - fogalmazott Lukácsházi Győző. 'Az éneklés képessége 99,9 százalékban mindenkiben ott van és fejleszthető. Kodály épp ezért alapított olyan sok kórust közösség- és zenekedvelő emberek számára. A tagok egy héten kétszer találkoztak, beszélgettek, énekeltek, zenei tudásuk és szociális kapcsolataik így egyszerre mélyültek el. Sajnos ma már kimegy a divatból a közös éneklés' - mutat rá a problémára a szakember. A minőségi zeneiskolák száma is visszaesett, az általános tanrendben szerényen meghúzódó heti egy ének óra pedig nem elég a zeneszerzők műveinek megismerésére. Pedig a zenetanulás más tudásterületeket is fejleszt, így a nyelvtanulást is segíti, az aktívan zenélők szebb kiejtéssel és gyorsabban tanulnak idegen nyelveket.

'Összességében nagyon rosszul állunk' - véli Lukácsházi, aki azonban a közszolgálati televízióban nemrégiben rendezett népdalénekes és néptáncos tehetségkutatót jó útnak tartja a népzene népszerűsítésére. 'Sok száz népzenénk van, amit Bartókék gyűjtöttek, melyeknek tartalmuk van és benne a múltunk, ezt a kincset meg kell őrizni' - hangsúlyozta a rádió vendége.

'A diákok közel felében merül fel, hogy valamilyen hangszeren tanulna, ezt az elhatározást támogatni kell' - véli Lukácsházi Győző. A zenével való barátkozást minél előbb érdemes elkezdeni, de a zeneiskolai tanulást, általános iskola második osztálya előtt nem ajánlja a szakember. Jó tanács viszont, ha a gyerek elkezd zenét tanulni, akkor ne követeljünk tőle, mert esetleg megutálja.

A hangszerek közül elsőként az ütős hangszereket, majd a furulyát ajánlja a tubaművész, szerinte elképesztő szintre lehet vele eljutni. A többi fúvóshangszer felső tagozat alatt nem ajánlott, mert az életkorhoz képest túl nagy légzéskapacitást igényel. A vonós hangszer időigényes, és nem könnyen ad sikerélményt, ahogy a zongorát sem erőltetné alsó tagozatban, az akusztikus gitárt viszont ötödik osztálytól nagyon jó választásnak tartja.

A lényeg azonban, hogy élményekben legyen része, és ő maga akarjon tanulni. Ezt elősegíthetjük, ha elvisszük klasszikus darabokra, népdalos gyerekműsorokra, vagy megzenésített verses előadásokra, mint a Kaláka együttes vagy Gryllus Vilmos produkciói.

A frissen kinevezett igazgató fontosnak tartja a klasszikus alapokat akkor is, ha valaki később a könnyűzene, vagy a jazz irányába akar elmenni.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 13. 08:59, vasárnap | Életmód

Zenés kastélytúra is várja a közönséget a pápai Haydn Fesztiválon

Koncertek, zenetörténeti városi séta és zenés kastélytúra is várja a közönséget a Budapesti Vonósok 28. Haydn Fesztiválján július 18. és 20. között Pápán.

2025. Július 12. 08:40, szombat | Életmód

ESET: az internetezők negyede egyáltalán nem fél a csalásoktól

2025. Július 11. 09:13, péntek | Életmód

Sziget - Éjszakai jegyet vezettek be az idei fesztiválra

Kedvezményes éjszakai jegyet vezettek be az idei Sziget fesztiválra, amivel megújult és új helyszíneken rendezendő programok is látogathatóak - közölték a szervezők az MTI-vel csütörtökön.

2025. Július 11. 09:09, péntek | Életmód

Axiom-4 - Hétfőn indulhat haza Kapu Tibor

Hétfőn indulhat haza Kapu Tibor kutatóűrhajós - közölte a HUNOR - Magyar űrhajós Program csütörtök este a Facebook-oldalán.