Városlista
2025. július 18, péntek - Frigyes

Hírek

2020. Június 08. 09:59, hétfő | Külföld

Rekordmértékben csökkent a német ipar termelése áprilisban

Rekordmértékben csökkent a német ipar termelése áprilisban

Rekordmértékben, a vártnál erősebben csökkent az ipar teljesítménye Németországban áprilisban, mivel az új koronavírus által okozott járvány a termelés felfüggesztésére vagy visszafogására kényszerítette a vállalatokat.

A német statisztikai hivatal (Destatis) hétfőn közölte, hogy a szezonális, naptári és árhatással kiigazított előzetes adatok szerint áprilisban 17,9 százalékkal csökkent az ipari termelés az előző hónaphoz képest. Elemzők 15,5 százalékos visszaesésre számítottak a márciusi 8,9 százalékos csökkenés után.
Éves összevetésben ár- és naptári hatással kiigazítva 25,3 százalékkal esett vissza az ipari termelés áprilisban, ami az adatok közlésének kezdete, 1991 januárja óta a legrosszabb érték. Márciusban 11,3 százalékos zuhanást mértek.
Az energiatermelést és az építőipart nem számítva márciushoz képest 22,1 százalékkal csökkent az ipari termelés a legnagyobb európai gazdaságban. A termelési eszközök gyártása 35,3 százalékkal, a félkész termékek előállítása 13,8 százalékkal, a fogyasztási cikkek termelése pedig 8,7 százalékkal csökkent. Az energiatermelés 7,2 százalékkal, az építőipari termelés pedig 4,1 százalékkal csökkent havi összehasonlításban. A legmeredekebb, 74,6 százalékos csökkenést az autógyártás szenvedte el áprilisban.
Carsten Brzeski, az ING Ausztriáért és Németországért felelős közgazdásza arra figyelmeztetett, hogy bár májusban és júniusban - a járvány terjedését korlátozó szigorú intézkedések lazításával párhuzamosan - erőteljesen megugorhat a gazdaság, így az ipar teljesítménye is, a kilátások nem túl rózsásak. Nem tűnik valószínűnek, hogy azonnali felpattanás vár a német iparra, mivel a pénzügyi világválsággal ellentétben ezúttal nincs jele a külső kereslet erősödésének.
A német ipart több éve komoly ellenszelek hátráltatják, kezdve az autóipar károsanyag-kibocsátási botrányaitól az új autók üzemanyag-fogyasztási és károsanyag-kibocsátási értékeinek megállapítására szolgáló új, szigorúbb nemzetközi szabvány (WLTP) bevezetésével kapcsolatos gondokon, a legnagyobb folyó alacsony vízszintjén, a kereskedelmi feszültségeken keresztül a strukturális kihívásokig.
A szövetségi kormány előrejelzése szerint Németország hazai összterméke 6,3 százalékkal csökkenhet az idén, ez a legnagyobb visszaesés a második világháború utáni német történelemben. Jövőre viszont már 5,2 százalékos növekedés következhet, és a legnagyobb európai gazdaság 2022 elejére elérheti a járvány előtti szintet.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 17. 07:46, csütörtök | Külföld

Parajd - Iskolakezdésre üzemelik csak be a sótalanító berendezést

2025. Július 17. 07:43, csütörtök | Külföld

Közzétették a 2028 utáni uniós költségvetést

2025. Július 16. 07:39, szerda | Külföld

Donald Trump: vámok mellett egyéb szankciók is lehetnek Oroszországgal szemben

Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban