Hírek
2013. Május 01. 05:00, szerda |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Lakásuk foglyaivá váltak az adósok

Hosszú évekre bennragadtak lakásukban a devizahitelesek a forint gyengülése és az árak esése miatt. Az adósok akkor sem tudják lecserélni az ingatlanjukat, ha olyan érthető okokból lenne szükségük a költözésre, mint a munkahelyváltás, a gyermekvállalás vagy a kisebb lakás - írja a Magyar Nemzet.
Nemcsak azokat az adósokat láncolta hozzá a devizahitel az ingatlanjukhoz, akik nem tudják fizetni a tartozásukat, a pontosan törlesztő ügyfeleknek sincs lehetőségük az ingatlanváltásra. Pedig az évek során egyre több család növi ki az otthonát, vagy költözik el a jobb megélhetés reményében. Ezeket az igényeket várhatóan még évekig nem tudják kielégíteni a családok.
Az nem újdonság, hogy a piac pangása miatt nagyon nehéz vevőt találni a lakásokra, ám a szakértők szerint a legnagyobb problémát nem ez jelenti. Sokan akkor sem tudnák visszafizetni a tartozásukat, ha eladnák az ingatlanjukat, hiszen az évek során összegyűlt adósság összege meghaladta a lakás árát. A Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakértők szerint ezzel a problémával nemcsak azok az ügyfelek küzdenek, akik minimális, 10-20 százalékos önerővel vettek fel hitelt, hanem azok is, akik a vételár 30-40 százalékát annak idején saját zsebből fedezték. Ez utóbbiak esetében ugyan nem feltétlenül haladja meg a tartozás a lakás piaci árát, ám az ingatlan eladása esetén gyakorlatilag az összes korábban befizetett önerejüket elveszítenék, így nem is tudnának miből új lakást venni. A hitelt ugyanis az ingatlan eladása után mindenképp vissza kell fizetniük a banknak, nem tehetik meg, hogy az eladásból származó pénzből vesznek egy másikat, és azt fedezetként használva fizetik tovább a devizahitelüket. – Pedig ha erre lehetőséget kapnának, akkor a természetes lakhatási igények kielégítése friss keresletet jelentene a piacon – vélik a szakértők.
Arról ugyan nincsenek adatok, hogy a tartozások a lakások hány százalékánál haladják meg a piaci értéket, de a pesszimistább becslések szerint akár a kilencven százalékot is elérheti azoknak az ingatlanoknak az aránya, amelyek ára már nem fedezi az adósságot. A válság előtt az ügyfelek többsége a vételár 70-80 százalékát fedezte hitelből, ám azóta a forint gyengülése miatt az adósságok jelentős mértékben megemelkedtek, miközben a lakások árai 20-25 százalékkal csökkentek. Ezen adatok alapján arra lehet következtetni, hogy az adósok többsége már nem tudná visszafizetni a tartozását, ha túladna a lakásán – közölte a lap egyik forrása.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 10. 09:07, szombat | Belföld
Itt az újabb kihívás, Szlovákiában megjelent az afrikai sertéspestis
Agrárminisztérium: a Szlovákiában megjelent afrikai sertéspestis elleni védekezésre is figyelniük kell a hazai állattartóknak.
2025. Május 10. 09:04, szombat | Belföld
KSH: áprilisban 4,2 százalék volt az infláció
Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 4,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Márciushoz viszonyítva átlagosan 0,2 százalékkal nőttek az árak - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. Május 10. 09:03, szombat | Belföld
Szijjártó Péter: Magyarország és Szlovákia együtt veszi fel a harcot az újabb brüsszeli javaslat ellen
Magyarország és Szlovákia együtt veszi fel a küzdelmet az orosz energiaimport betiltását célzó brüsszeli javaslat ellen, az ugyanis brutális áremelkedést okozna mindkét országban -
2025. Május 10. 09:00, szombat | Belföld
Orbán Balázs: stratégiai döntések időszaka jön Ukrajnával kapcsolatban
A következő egy év legfontosabb politikai kérdése, hogy Ukrajnával kapcsolatban ne kövessenek el az európaiak két \"butaságot\" - fogalmazott a miniszterelnök politikai igazgatója egy csopaki polgári esten pénteken.