Hírek
2013. Augusztus 28. 05:00, szerda |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Jogom van tudni: bírósági tárgyalások az osztályfőnöki órákon

'Közös, politikán felül álló felelősségünk, hogy a gyermekeket tájékoztassuk jogaikról, tegyünk a gyermekáldozatok védelmében és legyőzzük a társadalom közömbösségét' – hangsúlyozta Balatoni Monika, társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár. A 'Jogom van tudni' elnevezésű programsorozatot tavasszal indította útjára a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, együttműködve a Drámapedagógiai Nevelést Segítő (DNS) Alapítvánnyal. Országszerte 30 iskolában tartottak jogtudatosságot erősítő osztályfőnöki órákat.
A gyermekbarát igazságszolgáltatás lényege, hogy a gyermek az eljárás minden szakaszában értse: mi történik vele, cselekedeteinek mik a következményei, és éreznie kell, hogy véleményét kellő súllyal veszik figyelembe a hatóságok.
A KIM-DNS osztályfőnöki óra program a 14-16 év közötti fiatalokat szólította meg. Fő célkitűzése, hogy emberközelibbé, élményszerűbbé és áttekinthetőbbé tegyék a fiatalok számára az igazságszolgáltatást. 'Megtettük azokat az intézkedéseket, melyeket magunk elé célul kitűztünk' – mondta el Balatoni Monika nyitóbeszédében. A pilot program keretein belül harminc iskolában (5 budapesti és 25 vidéki) tartottak drámapedagógiai órákon bírósági tárgyalásokat a tanulók részvételével, így vezetve be őket a jog- és igazságszolgáltatás világába.
A speciális órákon szimulálták a bírósági tárgyalást, a kihallgatási szakaszban ismertették a jogi definíciókat, s lefolytatták a bűneset tárgyalását. A vádlottat minden esetben egy színész testesítette meg, a bírók a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium munkatársai voltak. A diákok a megfigyelő, a tanú, a védő és az ügyész szerepeket ölthették magukra.
A program során kiderült, hogy a fiatalok nem kapnak elég információt jogaikról, sokszor nincsenek tisztában sem kötelességeikkel, sem helyzetükkel. Azt sem magától értetődő hogy felismerjék, ha áldozattá válnak. Ennek több oka van: a gyermekek sokszor az alapfogalmakat sem értik, mert annyira erős a szaknyelv. A bíróságok nem gyerekbarát, a fiatalok számára teljesen idegen és rémisztő közegek. A programmal ezek leküzdését célozták meg, hiszen jogi szakkifejezéseket tanultak és használtak, megismerkedtek a bíróságok légkörével, viselkedésformáival.
Eddig megtett intézkedések, programok
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium már számos programot indított, mellyel a fiatalokat kívánták informálni, valamint a társadalmat próbálták kizökkenteni a közömbösségéből és aktív cselekvésre buzdítani.
A Joglabirintus során a ténylegesen felállított labirintusból kell kitalálniuk a gyermekeknek, érzékeltetve, hogy a jogi útvesztők sokszor milyen átláthatatlanok.
A KIMI-kamionnal a gyerekfesztiválokon találkozhattunk, ahol a kamionban a gyerekek tanácsokat kaptak arról, hogyan kerüljék el a veszélyes helyzeteket - mindezt kvízek, fejtörők és játékok segítségével. A gyermekek találkozhattak KIMI-vel, aki hiteles adatközlőnek bizonyult, mert szívesen ismerték meg általa és vele együtt játékosan a jog alapfogalmait. A programot KIMI-mentorok közvetítették a civil társadalom felé.
'Egy életre nyomot hagy' elnevezésű KIM-program a családon belüli erőszak ellen irányult. A 'Te légy a hangja' nevű kampány pedig a pedofília ellen való fellépésre sürgette a felnőtt társadalmat.
'A magyar társadalmat aktivizálni kell'
Balatoni Monika kifejtette: a politika nem képes egyedül megoldani a problémát. A törvényalkotás nagyban hozzájárul a gyermekvédelemhez, ugyanakkor szükség van az állampolgárok a társadalom egésze iránt való felelősségérzetére is. Ehhez olyan programokra van szükség, mely mind a gyerekeket, mind a felnőtt társadalmat segítik és támogatják abban, hogy felismerjék azokat a helyzeteket, ahol nem maradhatunk közömbösek, ahol tudni kell, mikor és melyik hatósághoz fordulhatunk.
Számos következtetés és terv
A program szociológiai értékelését Kabainé Tóth Klára, a drámapedagógiai módszer kidolgozását pedig Katona Zsuzsanna tanár, drámapedagógus végezte. Összefoglalójukban elmondták a projekt létjogosultságát az is alátámasztja, hogy a diákok nagyobb számban érintettek a témában, mint azt előzetesen várták: a tanulók 45 százalékának van köze az igazságszolgáltatáshoz, s minden hetedik tanuló ismer elkövetőt.
A felmérések során kiderült, a fiatalok érdeklődnek a téma iránt, hasznosnak és fontosnak ítélték a programot, s elsöprő többségük másoknak is ajánlaná azt.
A módszereket és kutatásokat a pedagógus továbbképzésbe is szeretnék beépíteni, később pedig a pedagógus alapképzés, az etika órák és az osztályfőnöki órák részévé kívánják tenni. A minisztérium céljai közt szerepel az is, hogy minden iskolába eljussanak a jogtudatosságot megismertető módszertani könyvek és prevenciós anyagok.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 18. 07:48, péntek | Belföld
Lengyel külügyi szóvivő: a Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt rendelték haza a budapesti nagykövetet
A budapesti lengyel nagykövetet Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt rendelték véglegesen haza
2025. Július 18. 07:46, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: kitiltottak három ukrán vezetőt Magyarországról
A kormány kitiltotta azt a három, a kényszerszorozásokért felelős ukrajnai tisztségviselőt Magyarország területéről, akiknek szankciós listára helyezését előző nap kezdeményezte az Európai Uniónál
2025. Július 18. 07:44, péntek | Belföld
Orbán Viktor hivatalos látogatás keretében fogadta az Egyesült Arab Emírségek elnökét
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön hivatalában fogadta Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejket, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) elnökét, aki első alkalommal tett hivatalos látogatást Magyarországon
2025. Július 18. 07:43, péntek | Belföld
Orbán Viktor: addig nem lesz béke, amíg Oroszország és Amerika nem állapodik meg
Addig nem lesz vége a háborúnak Ukrajnában, amig az orosz és az amerikai elnök nem ül le tárgyalni és nem születik egy nagyobb megállapodás, melynek fontos, de nem egyetlen tétele a háború